گالری

گالری

30 تیر 1403

14:39

mag.qpket logo
Search
Generic filters
Search
Generic filters
دسته بندی مطالب
پست های اخیر
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
شیر سیامی

معرفی کامل شیر سیامی و کاربرد آن!

اشتراک گذاری

فهرست مطالب

تجهیزات آتش‌نشانی شامل انواع مختلفی از  تجهیزات اعلام حریق، شناسایی و هشدار حریق،و همچنین تجهیزات مربوط به اطفا حریق مانند شیر سیامی هستند. وجود تجهیزات با کیفیت و مناسب هم در ساختمان‌های تجاری و مسکونی و هم در ماشین و مرکز آتش‌نشانی، باعث می‌شوند حریق ایجاد شده در کوتاه‌ترین زمان و بدون تلفات خاموش گردد.

یکی از مهم‌ترین تجهیزات آتش‌نشانی و اطفا حریق ، شیر سیامی یا اتصال‌های آتش‌نشانی است. این تجهیزات برای جمع‌آوری منابع آب و پمپ‌هایی که خارج از سیستم آتش‌نشانی هستند کاربرد دارد. در ادامه با ما همراه شوید تا شیر سیامی را به‌طورکامل معرفی کنیم.

شیر سیامی چیست؟

شیر سیامی که با نام اتصال سیامی (Siamese Connection) نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین تجهیزات در سیستم‌های اسپرینکلر آتش‌نشانی و سیستم‌های لوله ‌ایستاده است. این اتصالات نوعی شیر آتش نشانی است که به‌عنوان یک سیستم ورودی و لوله به آتش‌نشانان کمک می‌کنند. شیرهای سیامی این امکان را در اختیار آتش‌نشانان قرار می‌دهند که منبع آب سیستم اسپرینکلر آتش‌نشانی را تکمیل یا تقویت کنند.

شیرهای سیامی معمولا در نزدیکی ساختمان‌ها و نقاط کلیدی برای دسترسی آسان در زمان‌های اضطراری نصب می‌شوند و در صورتی که حریق اتفاق بیفتد، با وجود شیرهای سیامی، آتش‌نشانان می‌توانند یک خط شیلنگ را از کامیون آتش‌نشانی به این شیرهای سیامی وصل کرده و آبی که اضافه است را به سیستم اسپرینکلر منتقل کنند. به این روش می‌توانند برای اطفای حریق از وجود آب کافی و همچنین فشار مناسب برای خاموش کردن آتش‌سوزی استفاده کنند.

شیر سیامی طلایی

انواع شیر سیامی

این اتصالات پرکاربرد آتش‌نشانی دارای انواع مختلفی هستند. شما باید با توجه به محلی که می‌خواهید این شیر را نصب کنید، بهترین نوع را برای تأمین آب موردنیاز انتخاب کنید. از انواع شیرهای سیامی می‌توان به شیر سیامی معمولی، مسطح و ایستاده اشاره کرد. در ادامه با ویژگی‌های هرکدام از این شیرهای سیامی آشنا می‌شویم.

 

1.       اتصال سیامی معمولی

این نوع از شیرهای سیامی بسیار پرکاربرد هستند و در شرایط مختلف استفاده می‌شوند. شیرهای سیامی معمولی در دیوار بیرونی ساختمان نصب می‌شوند. برای اینکه در زمان اطفای حریق آتش‌نشانان بتوانند به‌سرعت به آن‌ها دسترسی پیدا کنند، بدنه، ورودی و چرخاننده شیرهای سیامی معمولی در معرض دید قرار می‌گیرد.

1.       اتصال سیامی ایستاده

این نوع از شیرهای سیامی نیز به‌طور ایستاده و مستقل در معرض دید قرار می‌گیرند، اما تفاوتی که با این شیر معمولی دارند این است که با دیوار ساختمان فاصله دارند. شیرهای سیامی ایستاده از طریق یک لوله زمینی به سیستم ساختمان متصل شده و نقطه دسترسی کاملاً مناسبی را در اختیار آتش‌نشانان قرار می‌دهند.

2.      اتصال سیامی مسطح

شیرهای سیامی مسطح روی دیوار نصب می‌شوند و تمامی قسمت‌های آن‌ها در معرض دید قرار ندارند. بلکه تنها کوپلینگ های ورودی و چرخاننده‌ها در معرض دید هستند. بدنه اصلی شیر مسطح پشت دیوار است و به‌طور کامل به وسیله یک پلاک شناسایی پنهان می‌شود. اگر به موضوع زیبایی دیوارهای ساختمان اهمیت زیادی می‌دهید، شیرهای سیامی مسطح می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند.

شیر سیامی ایستاده

کاربردهای شیر سیامی

از شیرهای سیامی فقط برای تأمین مقدار مناسب آب و نیاز سیستم‌هایی مانند سیستم اسپرینکلر استفاده نمی‌شود؛ در واقع این شیرها باعث می‌شوند از وجود منبع کافی آب و تأمین آن مطمئن باشیم و در شرایط مختلف مانند یک پشتیبان عمل می‌کنند.

شرایط پشتیبانی شیر سیامی

در قسمت قبلی گفتیم یکی از کاربردهای مهم شیر سیامی این است که برخی از شرایط به‌عنوان یک پشتیبان عمل می‌کند. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کافی نبودن منبع آب خانگی
  • وجود دریچه بین منبع آب خانگی و سیستم اسپرینکلر که مانع از رسیدن آب به این سیستم در زمان اطفای حریق می‌شود.
  • تغییرات در اشغال(استفاده) ساختمان که سبب شده میزان خطر از زمان نصب سیستم اسپرینکلر بیشتر شود.

مثلاً اگر ساختمانی که قبلاً به عنوان محل سکونت استفاده می‌شد، به محل کاری با خطرات بالاتر مانند تولیدی یا انبار تبدیل شود، ممکن است نیاز به سطوح بالاتری از حفاظت در برابر آتش داشته باشد. در این شرایط، شیر سیامی به آتش‌نشانان امکان می‌دهد تا به سرعت به منابع آب اضافی دسترسی پیدا کنند و با خطرات ناشی از تغییر در اشغال ساختمان مقابله کنند.

در هر یک از این شرایط استفاده کردن از شیر آتش نشانی یا همان شیر سیامی کمک زیاد به اطفای حریق در کمترین زمان ممکن می‌کند.

محل نصب شیر سیامی

بعد از انتخاب کردن این اتصال که مناسب ساختمان شما باشد، باید بدانید که این شیر بهتر است در کدام قسمت از ساختمان نصب شود. معمولاً شیر آتش نشانی در قسمت بیرونی ساختمان قرار دارد. البته برخی از انواع شیرهای سیامی از ساختمان جدا هستند که این شیرها، شیر سیامی مستقل گفته می‌شود.

طبق استاندارد، شیرهای سیامی باید در سمتی از ساختمان نصب شوند که رو به خیابان باشد. البته ممکن است این استاندارد نصب برای تمامی ساختمان‌ها، مراکز خرید، فروشگاه‌ها و… امکان‌پذیر نباشد. در این صورت باید مطابق با نظر کارشناسان آتش‌نشانی محل مناسب برای نصب این شیر تعیین شود.

همچنین بخوانید: تفاوت هوز باکس و هوزریل

شیر سیامی آتش نشانی

عملکرد شیر سیامی

اتصالات آتش‌نشانی در واقع لوله هستند که از دیوار کنار ساختمان شما به شکل حرف y بیرون زده‌اند. به این لوله‌ها، شیر آتش‌نشانی یا شیر سیامی گفته می‌شود. این بخش y  شکل در واقع از قسمت تشکیل شده است که مادگی چرخشی هستند. قسمت‌هایی که تا الان گفته شد، بدنه‌ ورودی این اتصال و بخش قابل مشاهده به شمار می‌آید.

شیری که در بخش y  شکل وجود دارد در ادامه به لوله‌ای متصل شده و در پشت دیوار قرار می‌گیرد. لوله‌ای که در این قسمت وجود دارد دارای قطری حدود 4 الی 6 اینچ است. این بخش که به‌عنوان رایزر اسپرینکلر شناخته می‌شود در واقع بدنه‌ خروجی است.

و در نهایت شیر های سیامی آب را به سیستم اطفای حریق می رسانند.

 

 

سوالات پر تکرار در مورد اتصال سیامی

شیر یا اتصال سیامی چیست؟

یکی از مهم‌ترین تجهیزات در سیستم‌های اسپرینکلر آتش نشانی است که تامین و تقویت آب سیستم اطفا حریق را در مواقع ضروری بر عهده دارد.

شیر سیامی چه انواعی دارد؟

این اتصال در سه نوع ایستاده، معمولی و مسطح وجود دارد.

شیر سیامی چه کاربردی دارد؟

این شیر سبب می‌شود از وجود منابع آب کافی برای اطفای حریق مطمئن باشیم و مانند یک پشتیبان عمل می‌کند. شما می‌توانید کاربرد این شیر آتش نشانی را به‌طورکامل و با جزئیات در مقاله مطالعه کنید.

محل نصب شیرهای سیامی کجاست؟

این اتصال در سمتی از ساختمان نصب می‌شوند که رو به خیابان باشد.

 

منابع:

www.qrfs.com

پست های اخیر
پیشنهاد میکنم بخوانید
دیدگاه
دیدگاه
6 پاسخ
  1. سلام وقتتون بخیر
    آیا شیر سیامی باعث تقویت فشار آب در سیستم اسپرینکلر می شود؟

    1. شیر سیامی در واقع یک نقطه اتصال است که اجازه وصل کردن چندین خط آب به یک نقطه را فراهم می‌کند. اما این شیر به طور مستقیم تقویت فشار آب در سیستم اسپرینکلر را ایجاد نمی‌کند. تقویت فشار آب معمولاً از طریق افزایش ارتفاع تانک‌های ذخیره آب، استفاده از پمپ‌ها یا تجهیزات دیگر صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشترک گذاری