گالری

گالری

30 تیر 1403

15:33

mag.qpket logo
Search
Generic filters
Search
Generic filters
دسته بندی مطالب
پست های اخیر
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کپسول اتش نشانی

کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

اشتراک گذاری

فهرست مطالب

نصب کپسول آتش نشانی داخل خودرو یک اقدام ایمنی پیشگیرانه است. علاوه بر آرامش خاطر آرامش خاطر به طور بالقوه جان انسان ها را نجات می‌دهد. از آنجایی که وسایل نقلیه در معرض خطرات آتش سوزی مختلفی هستند، از خرابی موتور گرفته تا خطاهای الکتریکی یا حتی تصادفات، وجود یک خاموش کننده آتش نشانی در داخل هواپیما می تواند ابزاری حیاتی برای مهار سریع آتش سوزی های کوچک قبل از تبدیل شدن به آتش سوزی های بزرگتر و خطرناک تر باشد. در این مقاله، اهمیت وجود کپسول آتش نشانی در خودرو، انواع مناسب برای استفاده در خودرو، و دستورالعمل های اساسی برای انتخاب و استفاده موثر در شرایط اضطراری را بررسی خواهیم کرد.

وجود تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در وسایل نقلیه یکی از روش‌های مقابله با حریق و کاهش خسارات ناشی از آتش‌سوزی در خودروها است. در اتومبیل‌ها اجزای قابل اشتعال زیادی مانند روغن، بنزین و قطعات پلاستیکی وجود دارند، همین مسئله باعث می‌شود در زمان بروز حادثه یا یک نقص فنی در سیستم برق ماشین، آتش‌سوزی رخ بدهد. اگر چه در بسیاری از کشورها وجود کپسول آتش نشانی در خودرو الزامی نیست ولی برای اطمینان و آرامش بیشتر توصیه می‌کنیم یک خاموش‌کننده برای خوردوی خود بخرید. اگر قصد خرید یک خاموش‌کننده را داشته باشید قطعا می‌خواهید بدانید مناسب ترین کپسول آتش نشانی برای خودرو کدام است؟ با ما همراه باشید تا در ادامه کسپول آتش نشانی مناسب ماشین را معرفی کنیم.

همچنین بخوانید: اطفا حریق چیست؟

کپسول خاموش کننده داخل ماشین

چه نوع کپسول آتش نشانی برای خودرو مناسب است؟

معمولا سه نوع آتش سوزی در خودروهای شخصی، ماشین‌های سنگین، کاروان‌ها و کمپرها  اتفاق می‌افتد. این آتش سوزی‌ها عبارتند از:

  • آتش سوزی کلاس A: آتش سوزی در اثر چوب، کاغذ، پارچه و …
  • آتس سوزی کلاس B: آتش سوزی در اثر بنزین، گریس و سایر مایعات قابل اشتعال
  • آتش سوزی کلاس C: آتش سوزی در اثر گازهای قابل اشتعال

کپسول های آتش نشانی حاوی پودر خشک ABC برای مقابله با این نوع آتش سوزی‌ها مناسب هستند. این کپسول‌ها یک لایه ضخیم روی مواد قابل اشتعال ایجاد می‌کنند و مانع از رسیدن اکسیژن به آن‌ها می‌شوند. کپسول آتش نشانی ماشین باید استاندارهای ایمنی لازم مانند علامت استاندراد ملی ایران(ISIRI) را داشته باشد تا هنگام استفاده، برای فرد خطری ایجاد نکند.

کپسول های آتش نشانی مناسب خودرو در وزن‌های 1 و 2 کیلوگرمی قابل خریداری هستند. کپسول‌های یک کیلوگرمی برای خودروهای شخصی توصیه می‌شوند. دقت داشته باشید که برای جلوگیری از بروز آسیب، این کپسول‌ها باید در جای خود کاملا محکم شوند. معمولا کپسول آتش نشانی مناسب خودرو با یک پایه عرضه می‌شود که از چرخش و آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند.

خاموش کننده داخل ماشین

خودروهای بزرگ‌تر و ماشین‌های سنگین باید از کپسول های آتش نشانی پودری 2 کیلوگرمی استفاده کنند. البته ممکن است در کشورهای مختلف مقررات خاصی برای تهیه کپسول آتش نشانی کامیون‌ها وجود داشته باشد. همچنین در ماشین‌های سنگینی که کالاهای خطرناک (CDG) حمل می‌کنند وزن کپسول‌ها با توجه به جرم مجاز وسیله نقلیه مشخص می‌شود. مثلا وسیله‌ای که باری به وزن 3.5 تن دارد باید یک خاموش‌کننده پودر خشک 2 کیلوگرمی در کابین داشته باشد و یک خاموش‌کننده پودر خشک 2 کیلوگرمی دیگر هم در جای ایمن ذخیره کند. به طور کلی کپسول های آتش نشانی مخصوص ماشین قیمت مناسب دارند و از لحاظ هزینه مقرون به صرفه هستند.

همچنین بخوانید: آموزش اطفا حریق با کپسول

بهترین قسمت برای نصب کپسول آتش نشانی در ماشین کجاست؟

کپسول آتش نشانی باید در بهترین نقطه با سریع‌ترین دسترسی قرار گیرد تا در زمان حادثه استفاده از آن راحت باشد. از بهترین قسمت‌های ماشین برای قرار دادن این کپسول‌ها می‌توان به زیر صندلی شاگرد یا داشبورد اشاره کرد.

همچنین امکان قرار دادن کپسول آتش نشانی در صندوق عقب ماشین وجود دارد. با این کار در زمان حادثه  مجبور هستید از ماشین پیاده شوید و احتمال آسیب دیدن شما کم‌تر می‌شود. دقت داشته باشید که در زمان استفاده از کپسول کلاه کاپوت را کاملا باز نکنید زیرا جریان اکسیژن آتش را شعله‌ورتر می‌کند. برای خاموش کردن آتش فقط کافیست در کپسول را باز کرده و خاموش‌کننده را از شکاف‌های کوچک اسپری کنید.

کپسول آتش نشانی مناسب خودرو را می‌توان در دمای منفی 40 درجه و مثبت 50 درجه در خودرو نگهداری کرد. با این حال توصیه می‌کنیم این کپسول‌ها را دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

خاموش کننده دستی

کسپول آتش نشانی مخصوص ماشین چطور کار می‌کند؟

کپسول های آتش نشانی مناسب ماشین طوری طراحی شده‌اند تا در مقابل حوادث آتش‌سوزی واکنش سریع و موثری داشته باشند. این کپسول‌ها معمولا شامل یک نوار یا کپسول فشرده‌ای از مواد آتش‌نشانی مانند پودرهای خشک یا مواد شیمیایی خاص هستند. این مواد در تماس با آتش، دچار واکنش فیزیکی یا شیمیایی می‌شوند و با ایجاد گاز آتش را خاموش می‌کنند.

چرا از کپسول آتش نشانی مناسب خودرو استفاده کنیم؟

مهم است که کپسول آتش نشانی مناسب خودرو را همراه داشته باشید زیرا هرگز نمی‌دانید چه زمانی ممکن است به این وسیله نیاز پیدا کنید. این کسپول‌ها در هنگام بروز حادثه می‌تواند خسارات و آسیب‌های ناشی از آتش سوزی را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

اگر چه ظرفیت کپسول آتش نشانی مناسب ماشین برابر با کپسول‌های معمولی آتش نشانی است اما فشرده‌تر بودن این کپسول‌ها باعث شده فضای بسیار کمی را درون ماشین اشغال کنند. بنابراین حتی با وجود نصب کپسول آتش نشانی در خودرو، شما به فضای حیاتی ماشین خود دسترسی خواهید داشت.

معرفی چند مدل کپسول آتش نشانی مناسب ماشین

برندهای مختلفی مانند پیشرو، کیهان، روناک، دژ، تدبیر، سپهر، سام، آریا و بایا کپسول آتش نشانی مناسب خودرو را در وزن‌های یک و دو کیلویی تولید می‌کنند. برای انتخاب یک کپسول مناسب بهتر است برندهای مختلف را از نظر ویژگی‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کرده و سپس محصول نهایی را خریداری کنید. در حال حاضر بهترین کپسول آتش نشانی مخصوص خودرو در ایران کپسول‌های همیار و کارا هستند.

خاموش کردن حریق با کپسول

در جدول زیر می‌توانید مقایسه بین برندهای معروف ایرانی تولیدکننده کپسول آتش نشانی مخصوص خودرو را مشاهده کنید.

نام برند کیفیت قیمت نشان استاندارد تاییدیه سازمان آتش نشانی
کارا بالا مناسب سازمان ملی استاندار ایران دارد
همیار بسیار بالا بالا سازمان ملی استاندار ایران دارد
ناجی خوب مناسب سازمان ملی استاندار ایران فاقد تاییدیه
بایا بالا مناسب سازمان ملی استاندار ایران دارد
سپهر خوب مناسب سازمان ملی استاندار ایران فاقد تاییدیه
اطلس متوسط متوسط سازمان ملی استاندار ایران فاقد تاییدیه
دریا خوب مناسب سازمان ملی استاندار ایران فاقد تاییدیه
دژ متوسط متوسط سازمان ملی استاندار ایران فاقد تاییدیه
آرمان بالا مناسب سازمان ملی استاندار ایران فاقد تاییدیه
آذر خوب متوسط سازمان ملی استاندار ایران فاقد تاییدیه
پیشرو خوب بالا سازمان ملی استاندار ایران فاقد تاییدیه
هونامیک خوب مناسب سازمان ملی استاندار ایران دارد
خزر سیلندر مناسب مناسب سازمان ملی استاندار ایران فاقد تاییدیه
روناک خوب مناسب سازمان ملی استاندار ایران ندارد

 همچنین بخوانید: انواع کپسول آتش نشانی

همچنین در صورت تمایل می‌توانید کپسول آتش نشانی مناسب خودرو را از بین برندهای خارجی مانند جوکل(ساخت آلمان)، لایفکو(ساخت انگلیس) و گلوریا(ساخت آلمان) انتخاب کنید. این برندها قیمت بالایی دارند و مورد تایید سازمان آتش نشانی ایران هستند.

کپسول خاموش کننده

کپسول خاموش کننده

نکات مهم درباره کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

در زمان خرید و پس از خرید کپسول آتش نشانی مخصوص خودرو حتما به موارد زیر توجه کنید:

  1. اگر با نصب کپسول آشنایی ندارید حتما از یک فرد متخصص بخواهید کپسول آتش نشانی را در محل مناسبی از خودرو نصب کند.
  2. کسپول باید دارای استاندارهای ملی و بین‌المللی باشد.
  3. ظرفیت کپسول باید متناسب با حجم خودرو انتخاب شود.
  4. کپسول اتش نشانی ماشین باید به طور منظم(حداقل سالی یکبار) توسط کارشناسان بررسی شود.
  5. اگر چه اکثر بدنه کپسول های آتش نشانی خودرو تاریخ انقضا ندارند، معمولا این کپسول‌ها حدود 5 سال عمر می‌کنند و پس از این مدت باید تعویض شوند. اما مواد داخل کپسول دارای تاریخ انقضا هستند و بستگی به نوع ماده متفاوت است.
  6. در خاموش‌کننده‌های بزرگ‌تر که مناسب ماشین‌های سنگین هستند باید تاریخ ساخت روی پوشش بیرونی حک شده باشد. ممکن است این کپسول‌ها پس از یک دوره خاص نیاز به نوسازی یا پرکردن مجدد داشته باشند.

همچنین بخوانید: تجهیزات آتش نشانی چیست؟

کپسول اطفا حریق نصب شده زیر صندلی

سخن پایانی

همانطور که گفته شد کپسول های آتش نشانی برای خودروها ضروری نیستند اما وجود این کپسول‌ها می‌تواند خسارات و آسیب‌های ناشی از آتش‌سوزی را کاهش دهد. در این مقاله مناسب ترین کپسول آتش نشانی برای خودرو را معرفی کردیم و اطلاعات کاملی درباره این کپسول‌ها ارائه دادیم. در پایان توصیه می‌کنیم هنگام خرید کپسول آتش نشانی حتما به مواردی مانند حجم کپسول، کیفیت، نشان استاندارد ملی و بین‌المللی و تاییدیه آتش‌نشانی توجه کنید.

منابع:

safelincs.co.uk

ireprotectiononline.co.uk

 

پست های اخیر
پیشنهاد میکنم بخوانید
دیدگاه
دیدگاه
4 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشترک گذاری