گالری

گالری

11 اسفند 1402

16:33

mag.qpket logo
Search
Generic filters
Search
Generic filters
دسته بندی مطالب
پست های اخیر
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سیستم اعلام حریق

اعلام حریق زتا

اشتراک گذاری

فهرست مطالب

سیستم اعلام حریق زتا

شرکت خصوصی تولید کننده محصولات اعلام حریق زتا Zeta Alarms Limited در سال 1985 در بریتانیا تاسیس شد. این شرکت درحال حاضر در بریتانیا، اروپا، آفریقا، خاورمیانه، آسیای جنوبی و آمریکای جنوبی نمایندگی دارد. برند زتا تمام تجهیزات اعلام حریق را طراحی و تولید می کند. بنابراین افراد برای کل سیستم اعلام حریق خود می توانند از این محصولات استفاده کنند.
محصولات برند زتا شامل سیستم‌های تشخیص حریق آدرس‌پذیر، معمولی و آنالوگ، سیستم‌های تلفن اطفا حریق، سیستم‌های تخلیه صوتی، سیستم‌های تشخیص مونوکسید کربن و گازهای قابل احتراق به همراه سیستم‌های تشخیص حریق مکشی (آسپیراسیون) پیشرفته است. یکی از مزیت های اصلی استفاده از تامین کننده سیستم کامل، به جای تامین کننده قطعات، سازگاری گسترده و تضمین شده تجهیزات است. بازاریابی محصولات ما به عنوان سیستم نقش مهمی در موفقیت محصولات برند زتا ما در سراسر جهان ایفا کرده است. هنگامی که سیستم از یک سازنده تهیه می شود، یک نقطه تماس وجود دارد و هیچ مشکل سازگاری وجود ندارد.

راهنمای نصب سیستم اعلام حریق زتا

نصب سیستم اعلام حریق زتا کاملا شبیه به دیگر سیستم های اعلام حریق است. این سیستم را می توان براساس استاندارد NFPA یا BS نصب کرد. سازمان آتش نشانی مراجع و استانداردهایی را به عنوان مبنای طراحی و نصب سیستم اعلام حریق قرار داده است:

• مقررات ملی ساختمان ایران
• استاندارد NFPA72
• استاندارد BS5839-1
• استاندارد NFPA170
• استاندارد NFPA101

همچنین بخوانید: ضوابط نصب سیستم اعلام حریق

سیم کشی سیستم اعلام حریق

نصب اعلام حریق زتا سری INFINITY

ورود به حالت دسترسی:
عدد 1245 را وارد کنید سپس کلید OK را بزنید.

خروج از حالت دسترسی:
OK OK OK

قطع کردن آژیر:
وقتی کنترل پنل توسط دتکتورها یا شستی آژیرهای هشدار را فعال کرد. برای قطع کردن صدای آژیر ابتدا وارد حالت دسترسی شده و بعد کلید STOP SOUNDER را فشار دهید.

قطع کردن آژیر داخلی:
پس از ورود به حالت دسترسی کلید SILENCE BUZZER را وارد کنید.

فعال کردن آژیر از روی پنل:
وارد کد دسترسی شده و بعد کلید START SOUNDER را وارد کنید و برای قطع آژیر مرحله قبلی را انجام دهید. و بعد از قطع صدای آژیرها برای پاک کردن حافظه پنل کلید RESET را وارد کنید.

غیر فعال کردن زون ها و یا آژیرها:
وارد حالت دسترسی شده و کلید DISABLE را به مدت 3 ثانیه نگه دارید و بعد شماره زون یا زون هایی را که می خواهید حذف شود را وارد کنید و اگر می خواهید آژیرها را حذف کنید.
کلید START SOUNDER وارد کنید و در پایان 3 ثانیه کلید DISABLE را فشار دهید.

فعال کردن زون های غیر فعال شده:
وارد حالت دسترسی شوید و کلید DISABLE را 3 ثانیه فشار دهید و کلید OK را فشار دهید و در ادامه کلید DISABLE را 3 ثانیه فشار دهید و کلید OK را 3 بار فشار دهید.

همچنین بخوانید: زون بندی سیستم اعلام حریق

اعلام حریق متعارفی

همچنین بخوانید: دتکتور اعلام حریق چیست

انواع سیستم اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق متعارف زتا

یک ساختمان را به زون یا ناحیه های جداگانه تقسیم می کند. هر ناحیه مشخص شده در واقع یک زون است که در صورت بروز حریق اپراتور از طریق کنترل پنل متوجه وجود حریق در زون مشخص شده می شود. با این وجود مکان دقیق حریق را مشخص نمی کند.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر زتا

در مقابل سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با کمک کد یا آدرس مخصوصی که هر دستگاه دارد. کنترل پنل می تواند مکان دقیق حریق را با دریافت سیگنال از دستگاه متوجه شود. این سیستم مناسب محیط های بزرگ و پر رفت و آمد است.

سیستم اعلام حریق هوشمند Intelligent زتا

در سیستم اعلام حریق هوشمند علاوه بر تشخیص مکان دقیق حریق می توان دستگاهی را که اعلام حریق کرده را هم تشخیص داد. در یک محیط ممکن است هم دتکتور دود نصب شده باشد هم دتکتور حرارتی در سیستم اعلام حریق هوشمند می توان تشخیص داد که کدام دتکتور حریق را تشخیص داده است.

الزامات زون بندی:
• هر طبقه ساختمان یک زون است.
• دتکتورهای نصب شده روی سقف کاذب در همان زون دتکتورهای دیگر که در فضای اصلی است نصب می شود.
• حداکثر مساحت تحت پوشش یک منطقه تشخیص 2000 متر مربع است.
• حداکثر مسافت جستجو در زون حریق 60 متر است.

انواع تجهیزات سیستم اعلام حریق زتا

• کنترل پنل زتا
• کنترل پنل زتا
• دتکتور دود زتا
• دتکتور حرارتی زتا
• دتکتور گاز زتا
• دتکتور شعله زتا
• شستی زتا
• آژیر زتا
• زنگ زتا
• ریپیتر زتا

اعلام حریق آدرس پذیر

همچنین بخوانید: سیستم اعلام حریق

معرفی برخی از تجهیزات اعلام حریق زتا

کنترل پنل زتا

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر زتا شامل کنترل پنل های مولتی لوپ، ریپیتر، ماژولار و قابل ارتقا دارای صفحه لمسی در سه سایز 6، 10 و 26 موجود است. کنترل پنل SmartConnect تک لوپ با صفحه نمایش لمسی 4.3 اینچی و قابلیت نظارت از راه دور با موبایل یا کامیپوتر است. مدل دیگر کنترل پنل از سری آدرس پذیر Simplicity Plus Panels است این دستگاه در انواع تک لوپ یا دو لوپ با قابلیت پشتیبانی از 64، 126، 252 دستگاه را دارد. همچنین پنل اعلام حریق Infinity ID2 که هوشمند است که در انواع 2، 4، 8 زون طراحی و تولید می شود.
کنترل پنل متعارف زتا دارای دو مدل Infinity و ریپیتر Premier M Plus در دسترس است. دمای عمکلرد ریپیترها 0 تا 50 درجه سلسیوس با وزنی حدود 4 کیلوگرم طراحی شده اند. این دستگاه تنها نمایشگر است و اجازه چندین تکرار را در یک سیستم دارد اما هیچ عمکلرد کنترلی مانند خاموش کردن سیستم یا تنظیم مجدد را ندارند. کنترل پنل سری Infinity در ابعاد 371*302*93 میلی متر و وزن حدودی 3 کیلوگرم طراحی شده است. ویژگی دسترسی به دستگاه از طریق رمز عبور مشکل کلیدهای گم شده در شرایط اضطراری را برطرف کرده است.

دتکتور زتا

دتکتورهای متعارفی زتا با نام Fyreye MKII در انواع دتکتور دود اپتیکال، دتکتور حرارتی افزایشی، دتکتور حرارتی ثابت تولید شده است. دتکتورهای دود از نوع نوری بوده که از یک LED پالسی IR و فوتودیود برای تشخیص پراکندگی IR ناشی از ورود دود به محفظه استفاده می کنند. آشکارسازهای حرارتی Fyreye Rate of Rise (MKII-HR) از ترمیستور برای تشخیص افزایش سریع دمای محیط و همچنین دمای آستانه نهایی 57 درجه سانتیگراد استفاده می کنند. همچنین دتکتور حرارت ثابت Fyreye (MKII-HF) دارای یک آرایش ترمیستور واحد است که در دمای 57 درجه سانتیگراد هشدار می دهد.

قیمت اعلام حریق زتا

قیمت تجهیزات اعلام حریق به نوع آدرس پذیر یا متعارف بودن سیستم، نوع برند و تولید ایرانی یا خارجی بستگی دارد. برای خرید و انتخاب تجهیزات باید توجه داشت که در صورت عدم لزوم به وجود سیستم آدرس پذیر می توان به همان نوع معمولی یا متعارف هم بسنده . سیستم های آدرس پذیر برای ساختمان های بزرگ با معماری پیچیده مناسب است تا هر اتاق یا سالن تحت نظر باشد. سیستم های آدرس پذیر به دلیل ویژگی های پیشرفته و قدرت تشخیص دقیقی که دارد گران تر از تجهیزات معمولی یا متعارف است. همچنین انواع تولید داخلی ارزان‌تر از نوع خارجی است. برندهای خارجی گارانتی و کیفیت بالاتری دارند.

پست های اخیر
پیشنهاد میکنم بخوانید
دیدگاه
دیدگاه
2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشترک گذاری