گالری

گالری

30 تیر 1403

21:26

mag.qpket logo
Search
Generic filters
Search
Generic filters
دسته بندی مطالب
پست های اخیر
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
اعلام حریق حفاظتی

سیستم اعلام حریق حفاظتی

اشتراک گذاری

فهرست مطالب

سیستم اعلام حریق با کمک تجهیزات، علائم آتش سوزی را در همان دقایق اول تشخیص می دهد و با فعال سازی سیستم هشدار اعلام حریق افراد حاضر در سالن را از وجود حریق مطلع می کند تا هرچه زودتر منطقه تخلیه شود. در ساختمان ها و محیط هایی که شخصی حضور ندارد تشخیص به موقع سیستم اعلام حریق اهمیت بسیاری دارد زیرا خاموش کردن حریق های کوچک آسان تر و کم خطر است. در این مقاله برای انتخاب بهترین سیستم اعلام حریق برای حفاظت را توضیخ می دهیم.

نصب سیستم اعلام حریق و ادغام آن با سیستم کنترل دسترسی یکی از مهمترین کارهایی است که می توان برای حفظ امنیت فضاهای مهم انجام داد. هشدارهای اعلام حریق به افراد کمک می کنند تا هنگام وقوع آتش سوزی به افراد هشدار دهند، بنابراین می توان به سرعت واکنش نشان داد. سیستم اعلام حریق حفاظتی جهت ارتقا حفاظت ساختمان های پرجمعیت و پر رفت و آمد همچنین حفاظت از تجهیزات بسیار مهم که احتمال انفجار بالایی دارد طراحی شده است. این سیستم برای کاهش خطر و محافظت از جان و اموال افراد در برابر نتایج آتش سوزی، راه اندازی یک سیستم اعلام حریق با کیفیت بالا و آژیرهای همراه آن بسیار مهم است. تعمیر و نگهداری صحیح سیستم اعلام حریق به اندازه نصب آن مهم است تا اطمینان حاصل شود که سیستم همیشه فعال است و به درستی کار می کند.

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق چیست

اعلام حریق سیستمی است که شامل چندین دستگاه می شود که از سیگنال های بصری و صوتی برای هشدار به مردم در هنگام وقوع احتمالی آتش سوزی، دود یا مونوکسید کربن در منطقه تحت پوشش استفاده می کند. هدف از نصب سیستم های اعلام حریق فراهم کردن پوشش منطقه ای برای منازل مسکونی و ساختمان های تجاری است. سیگنال هشدار یا یک آژیرصوتی، یک چراغ چشمک زن است یا می تواند شامل هر دو باشد. برخی از سیستم های اعلام حریق از هشدارهای اضافی مانند ارسال پیام صوتی یا برقراری تماس تلفنی استفاده می کنند.
بسته به عملکرد و اجزای یکپارچه، چندین طبقه بندی از سیستم های اعلام حریق وجود دارد.
سیستم های اعلام حریق دستی از طریق شستی های اعلام حریق فعال می شوند. در این نوع سیستم در هنگام بروز خطر افراد به محض اینکه متوجه علائم حریق می شوند شستی را می کشند یا فشار می دهند و سیستم اعلام حریق فعال می شود.
اعلام حریق متعارف یا کانوشنال به عنوان یک واحد کار می کند و نمی تواند منطقه دقیق فعال سازی را مشخص کند مگر اینکه بازرسی شود. اعلام حریق آدرس پذیر دارای یک آدرس اختصاصی برای هر دتکتور اعلام حریق متصل به کنترل پنل برای شناسایی راحت تر مطقه ای که دچار حریق شده است می باشد.
سیستم های اعلام حریق یک مرحله ای به همه افراد در ساختمان هشدار می دهند که یک سنسور فعال شده است. اما سیستم های اعلام حریق دو مرحله ای فقط به افراد مجاز خاص هشدار می دهند که قبل از مرحله دوم اقدامات لازم را انجام دهند. این سیستم برای سرویس دهی به مناطق عمومی بزرگ مانند امکانات بهداشتی طراحی شده است تا از وحشت و پاسخ ناکافی به دلیل ترس جلوگیری کند.

همچنین بخوانید: تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارفی چیست؟

اعلام حریق دستی

سیستم اعلام حریق حفاظتی چیست؟

هدف از نصب سیستم اعلام حریق حفاظتی مراقبت از جان افراد و تجهیزات حساس در یک ساختمان است. سیستم‌های اعلام حریق حفاظتی در محیط‌هایی که دارای تجهیزات حساس و ارزشمند هستند، به عنوان یک لایه ایمنی حیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها هدف اصلی خود را در تشخیص سریع حریق، اطلاع‌رسانی فوری به افراد، و اعمال اقدامات ایمنی برای حفاظت از جان و اموال مشخص می‌کنند.

کاربرد سیستم اعلام حریق حفاظتی

 • صنایع حساس
  در صنایعی که دارای تجهیزات الکترونیکی یا قطعات حساس به دما هستند، این سیستم‌ها به عنوان یک لایه ایمنی اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله صنایع نظامی، پزشکی، و تولیدات پیشرفته.

دیتا سنتر

 • محیط‌های انفجاری
  در محیط‌هایی که احتمال وقوع انفجار وجود دارد، سیستم‌های اعلام حریق با حساسیت بالا نسبت به دود و دما نصب می‌شوند تا به سرعت هشدار دهند و اقدامات ایمنی فوری را فراهم کنند.
 • انبارها
  در انبارهایی که دارای مواد قابل اشتعال هستند، این سیستم‌ها به منظور کاهش احتمال گسترش حریق و حفاظت از اموال نصب می‌شوند.
 • تجهیزات حیاتی
  در مراکزی که دارای تجهیزات حیاتی هستند، مانند بیمارستان‌ها یا مراکز تحقیقاتی، سیستم‌های حفاظتی با حساسیت بالا جهت حفاظت از جان افراد و تجهیزات نصب می‌شوند.

نحوه عملکرد

سیستم اعلام حریق حفاظتی با تشخیص به موقع علائم حریق از طریق دتکتورهای حساس به دود و دما به سرعت حریق را تشخیص می دهد و با آژیر ها و فلاشر ها و… به افراد هشدار می‌دهد.

در سیستم نصب شده با هدف حفاظت از جان افراد علاوه بر تشخیص به موقع حریق اعلام هشدار دقیق طوری که تمام افراد نابینا یا ناشنوا، افرادی که در محیط شلوغ و پر سرو صدا هستند یا محیط های صنعتی که خود دستگاه ها آلارم دارند و امکان تداخل با آلارم حریق وجود دارد باید توجه کرد.
همچنین در سیستم اعلام حریق حفاظت از تجهیزات حساس که در پالایشگاه یا پتروشیمی، دیتاسنتر، اتاق کنترل یا هر محیطی که تجهیزات حساس وجود دارد و احتمال انفجار و آتش سوزی بسیار بالا است. تشخیص بلافاصله علائم حریق که منجر به شروع آتش سوزی یا هر خطر دیگری می شود، اهمیت دارد.
بعد از تشخیص آتش سوزی و اعلام حریق اطلاع ‌رسانی دقیق و به موقع به مراکز کنترل جهت اتخاذ تصمیم های مرتبط با ایمنی و اطلاع رسانی مهم است. می توان سیستم اعلام حریق را به سیستم‌های امدادی مانند آتش‌نشانی یا خدمات اورژانس جهت اقدام فوری و افزایش سرعت واکنش در مقابل حریق متصل کرد. در برخی موارد، سیستم اعلام حریق حفاظتی به صورت خودکار تجهیزات اطفاء حریق را فعال کرده و اتوماتیک اطفاء آب‌پاش‌ها و سایر وسایل اطفاء حریق را اتوماتیک می‌کند.

سیستم اعلام حریق حفاظتی

انتخاب سیستم هشدار

سیستم به طور مداوم داده‌های مربوط به حوادث حریق را ضبط و ذخیره می‌کند تا برای تحلیل علت حریق و بهبود اقدامات آتی استفاده شود. اگر مطمئن نیستید که سیستم اعلام حریق با نیازهای شما مطابقت دارد، با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید. مشاوره از آتش نشانی و آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به آتش نشانی نیز ایده خوبی است. مقایسه سیستم‌های اعلام حریق فروشندگان مختلف قبل از تصمیم‌گیری برای خرید می‌تواند به انتخاب شما کمک کند تا مطمئن شوید که این سیستم برای تاسیسات شما مناسب است.
برای انتخاب مناسب ترین سیستم اعلام حریق، نیازهای خاص خود را شناسایی کنید. به تعداد آشکارسازهایی که باید در ساختمان خود نصب کنید فکر کنید. اطمینان حاصل کنید که وقتی سیستم اعلام حریق را انتخاب می کنید، با تنظیمات امنیتی فعلی شما سازگار است. بدون افت کیفیت، تجهیزاتی را خریداری کنید که متناسب با بودجه شما باشد. برای نصب صحیح سیستم اعلام حریق و ادغام صحیح آن با تنظیمات امنیتی و کنترل دسترسی موجود، ایده خوبی است که با فروشنده کار کنید. برای بهبود قابلیت استفاده، سیستم‌هایی را با ویژگی‌های اضافی، مانند دکمه خاموش، هشدار صوتی و باتری پشتیبان در نظر بگیرید. اگر مطمئن نیستید که آیا ویژگی خاصی از سیستم اعلام حریق با نیازهای شما مطابقت دارد، با تیم پشتیبانی یک یا چند فروشنده تماس بگیرید.
تماس با آتش نشانی و آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به آتش نشانی نیز ایده خوبی است. مقایسه سیستم‌های اعلام حریق فروشندگان مختلف قبل از تصمیم‌گیری برای خرید می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که تصمیم شما برای تاسیسات شما مناسب است. نظرات آنلاین مشتریان فعلی و قبلی را بخوانید تا از کیفیت و قابلیت اطمینان سیستم های اعلام حریق مورد نظر خود مطلع شوید.

پست های اخیر
پیشنهاد میکنم بخوانید
دیدگاه
دیدگاه
6 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشترک گذاری