گالری

گالری

7 خرداد 1403

15:07

mag.qpket logo
Search
Generic filters
Search
Generic filters
دسته بندی مطالب
پست های اخیر
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کاتر چیست و چه انواعی دارد

اشتراک گذاری

فهرست مطالب

در حوزه ابزار و ادوات، تعداد کمی به اندازه کاتر در همه صنایع و حوزه‌ها حاضر و ضروری هستند. از ساخت طرح‌های پیچیده گرفته تا ساده‌سازی فرآیندهای صنعتی، کاتر همیشه مانند یک همراه سرسخت در بسیاری از فرایندها استفاده می‌شود. با لبه های تیز و مهارت دقیق آن، از عملکرد ساده فراتر می رود و نمادی از کارایی و نبوغ را به تصویر می کشد.

اما واقعاً چه چیزی یک برش را از سایر ابزارهای موجود در میان اختراعات بشر متمایز می کند؟ به ما بپیوندید تا به سفری بپردازیم تا در مورد این ابزار بیشتر بدانیم، انواع اشکال آن، کاربردها و اهمیت پایدار آن را در زندگی روزمره و در صنایع مختلف کشف کنیم.

کاتر چیست و انواع آن

کاتر، در اصل، یک ابزار همه کاره مجهز به لبه تیز است که برای برش دادن مواد مختلف طراحی شده است. این وسیله ساخته شده از یک تکه فلزی باریک و مسطح، سرامیک یا مواد سفت و سخت مشابه، برای ایجاد یک لبه برش دقیق، تحت تیز کردن دقیق قرار می گیرد. در شکل ها، اندازه ها و پیکربندی های مختلف، هر کاتر برای کارهای برش و مواد خاص طراحی شده است.

در زندگی روزمره، کاربرد این ابزار در محیط‌ها و صنایع بی‌شمار کاربرد ضرورت پیدا می‌کنند. از دفاتر تا کارگاه‌ها، و در بخش‌های مختلف، به‌عنوان ابزار ضروری برای برش آسان موادی مانند کاغذ، مقوا، چرم و موارد دیگر عمل می‌کنند. بنابراین، دقیقاً چه چیزی یک کاتر را تعریف می کند؟ بیایید عمیق تر کاوش کنیم.

انواع کاتر

این ابزار ها براساس نوع کاربری و محیطی که در آن استفاده می شوند به انواع مختلفی طبقه بندی می‌شود.

  • موکت بری
  • طراحی
  •  کاتر دوار یا چرخشی
  • حلقه ای
  • ایمن
  • تیغه کوتاه
  • تیغه مخفی

کاتر موکت بری

کاتر تیغه بلند یا همان موکت بری یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین کاتر‌های صنعتی است که بیشتر مواقع جهت بریدن در کارتن ها و یا موکت ها مورد استفاده قرار میگرد. این ابزارها به دلیل تیغه بلندی که دارند در صورت کند شدن یا شکستن می توان سر بعدی آن که تیز است استفاده شود.

کارت طراحی یا قلمی

این کاتر توسط گرافیست‌ها، ماکت سازها و همچنین مجسمه سازها جهت بریدن قسمت های اضافه یا شکل دهی مورد استفاده قرار می گیرد. ظاهر این ابزار شبیه به قلم است و تیغه کوچک و ریزی در س آن وجود دارد که برای بریدن و شکل دادن به کاغذهای طراحی و ماکت سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاتر دوار

این ابزار که دارای تیغه های مخفی است اما با چرخاندن دور وسایل با دهانه نوک دار مثل تیوب های چسب مایع و امثال آن باعث برش می شود.مانند چاقوهای مخصوص برش پیتزا است و توسط خیاط‌ها و هنرمندان برای برش چرم یا پارچه های نسبتا ضخیم استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: خرید تجهیزات حفاظت فردی

کاتر حلقه ای

کاتر حلقه ای مانند انگشتر به انگشت اپراتور می رود و برای بریدن نخ‌ها یا اجسام بسیار باریک مورد استفاده قرار می گیرد.

کاتر ایمن

به طو کلی هر کاتری که یکی از نکات ایمنی در طراحی آن عایت شده باشد کاتر ایمن نام دارد. بعضی از این ویژگی ها شامل جمع شدن یا قفل ایمنی که به صورت اتوماتیک تیغه به داخل دستگاه که در صورت آزاد کردن دکمه آن تیغه این ابزار فورا به داخل جمع می شود ودیگر نمی‌تواند تصادفی باعث آسیب شود. همچنین بعضی از کاترهای ایمن دارای بدنه با جنس خاص MDP هستند که در صورت گم شدن توسط اشعه x قابل تشخیص هستند.

کاتر تیغه کوتاه:

این وسیله مناسب جهت استفاده های کوتاه و سریع است. مانند بریدن بسته بندی یا بریدن بندهای بسته بندی باز کردن درب بسته بندی که توسط چسب نواری بسته شده اند. این تیغه در حدود نیم سانتی‌متر یا سانتی از داخل کاتر بیرون می‌آید که می‌توان با یک حرکت بدون نگرانی از آسیب دیدن اجسام داخل جعبه بسته بندی‌ها را باز کرد.

کاتر تیغه مخفی:

کاتر تیغه مخفی مانند یک کارت ویزیت است که تیغه در قطر آن نصب شده است و به راحتی در جیب و کنار دیگر تجهیزات اپراتورها قرار می گیرد و به هیچ عنوان نمی تواند باعث آسیب و خراشیدن ناگهانی یا تصادفی شود. به همین بهترین انتخاب برای کارگران در کارخانه‌هایی است که مدام نیاز به این ابزار دارند.

بدنه کاتر یا ابزار برش

با توجه به نوع محیط و افرادی که از آن استفاده می کنند جنس بدنه کاتر اهمیت دارد. ماده ای به نام MDP که توسط اشعه x قابل شناسایی است مناسب جهت محیط‌های بهداشتی و صنایع غذایی است که در صورت گم شدن این ابزار برش در میان مواد غذایی به سرعت قابل ردیابی باشد. همچنین تیغه هایی با جنس بدنه آلومینیومی که برای محیط های سخت که احتمال ضربه فیزیکی به این ابزار وجود دارد یا ممکن باعث شکستگی یا هرگونه آسیب به ابزار شود مناسب است. همچنین بدنه پلاستیکی برای این کاتر جهت استفاده در محیط های که احتمال اکسید شدن و زنگ زدن وجود دارد انتخاب خوبی است.

طراحی و مهندسی ظاهر کاتر

طراحی بدنه این ابزار با توجه به نوع استفاده مانند قابلیت نصب آن روی کمربند اپراتورها یا کوچک بودن آن به منظور استفاده داخل جیب همچنین جهت برش های با سرعت بالا در حجم زیاد اهمیت دارد. بعضی از این کاترها برای دستان مردانه و بزرگ طراحی شده است طوری به خوبی داخل دست قرار گیرد و تصادفا نیافتد همینطور کاترهای ظریف که جهت طراحی و برش های کوچک استفاده می شود مهندسی شده است. همچنین تیغه این ابزار ها از کوچک بزرگ و مخفی طراحی شده اند تا با توجه به نوع کار و محیط انواع ایمن یا تیزتر آن انتخاب شود. کاترهای مخفی معمولا مناسب هر فرایندی نیستند اما کاترهای تیغه بلند ممکن است در بعضی فرایندها احتمال آسیب فیزیکی وجود داشته باشد.

قیمت کاتر صنعتی

قیمت این ابزار برش به عوامل مختلفی مانند طراحی ایمن، گواهینامه ایمنی، جنس بدنه قابلیت تعویض تیغ بستگی دارد. به طور کلی اگر این ابزار را برای محیط های صنعتی نیاز دارید به دوام و ایمن بودن آن توجه داشته باشید که باعث تفاوت قیمت شود.

نتیجه‌گیری

به طور کلی  این ابزار تلفیق شکل و عملکرد است که کاربرد عملی و جذابیت زیبایی‌شناختی را ارائه می‌دهد. کاتر از زمان پیدایش خود به عنوان یک ابزار ساده برای برش مواد تا تکامل آن به ابزارهای پیچیده ای که برای کارهای خاص طراحی شده اند، نقش مهمی در نوآوری و پیشرفت انسان ایفا کرده است.

زمانی که ما در مورد تطبیق پذیری و ضروری بودن این ابزار صحبت می کنیم، حضور همیشگی این ابزار را در زندگی خود را به یاد می آوریم که به طور یکپارچه تلاش های بی شماری را با دقت و سهولت تسهیل می کند. این ابزار چه در دست صنعتگرانی که شاهکارها را شکل می دهند و چه در کارگاه های شلوغ صنعت، نمادی ماندگار از مهارت و کارایی باقی می ماند.

در دنیایی که دائماً تغییر و نوآوری دارد، یک چیز قطعی است: کاتر به عنوان یک ابزار ضروری، جایگاه خود را در تاریخ حفظ خواهد کرد، پیشرفت را به جلو می برد و آینده تلاش انسان را شکل می دهد.

پست های اخیر
پیشنهاد میکنم بخوانید
دیدگاه
دیدگاه
2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشترک گذاری