گالری

گالری

30 تیر 1403

14:43

mag.qpket logo
Search
Generic filters
Search
Generic filters
دسته بندی مطالب
پست های اخیر
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
فایربال

توپ اطفا حریق چیست؟ مزایا و معایب

اشتراک گذاری

فهرست مطالب

توپ اطفا حریق یکی از تجهیزات اطفا حریق است که با قطر 15 سانتی متر و وزن 1.5 کیلوگرم طراحی شده است. این توپ را می توان هنگام آتش سوزی ها داخل حریق انداخت تا منجر به خاموش شدن آتش های کوچک شود. استفاده از توپ اطفا حریق آسان است و برای هر حریق و هر محیطی قابل استفاده است. توپ اطفا حریق به دلیل راحتی در استفاده، به سرعت در حال محبوب شدن برای استفاده در اطفا حریق است.

توپ اطفا حریق یا فایر بال  یکی تجهیزات اطفای حریق است که می تواند برای مهار حریق استفاده شود. این توپ ها به گونه ای طراحی شده اند که استفاده از آنها آسان است و نیازی به آموزش یا نگهداری در شرایط خاص را ندارند. کپسول های آتش نشانی فایربال فعال هستند و می توانند در مناطق آسیب پذیر مانند کابینت های برق، آشپزخانه ها، انبارها و محفظه موتور قرار گیرند. هنگامی که یک توپ اطفا حریق در تماس با شعله های آتش قرار می گیرد، مواد خاموش کننده غیر سمی را آزاد می کند که به حذف اکسیژن از منطقه آتش کمک می کند. این وسیله، همراه با مواد شیمیایی خشک که حریق را خاموش می کند، به کنترل و خاموش کردن آتش کمک می کند.

توجه به این نکته ضروری است که کپسول های آتش نشانی گلوله آتش نشانی تنها یکی از انواع تجهیزات آتش نشانی موجود هستند. سایر انواع کپسول های آتش نشانی مانند خاموش کننده های پودری ABC و خاموش کننده های اندازه آئروسل نیز می توانند برای واکنش سریع به آتش سوزی استفاده شوند.

توپ آتش نشانی چیست

توپ اطفا حریق ابزارهای ایمنی برای خاموش کردن آتش های در مراحل اولیه شکل گیری است. این خاموش کننده را می توان در محیط های که در معرض آتش سوزی هستند مانند بالای اجاق گاز، بالای تجهیزات الکتریکی یا در مکان های ذخیره سازی مواد قابل اشتعال قرار داد. این وسیله به دلیل کوچک و سبک بودن همچنین استفاده آسان می تواند توسط کودکان و افراد مسن در صورت وقوع آتش سوزی فعال شود.

روش استفاده از توپ اطفا حریق

برای فعال سازی این وسیله کافی است توپ را به سمت آتش فعال بغلتانید، پرتاب کنید یا بلغزانید. توپ اطفا حریق با رسیدن به دمای 70 درجه سلسیوس به طور اتوماتیک در عرض 3 تا 10 ثانیه کار فعال می شود. مواد شیمیایی پودر خشک مورد استفاده در توپ اطفا حریق یا فایربال غیر سمی بوده و خطرناک نیستند، بنابراین افرادی که از این توپ استفاده می کنند می توانند مطمئن باشند که این دستگاه برای کودکان و حیوانات خطری ندارند و کاملا ایمن هستند. توجه داشته باشید که این توپ امکان کاهش و خاموش کردن حریق از راه دور بدون نیاز به نزدیک شدن به ساختمان را دارد.

توپ اطفا حریق

 

پوشش دهی توپ اطفا حریق

میزان پوشش توپ اطفا حریق به عوامل مختلفی بستگی مانند مواد درگیر و شرایط محیطی و اندازه آن بستگی دارد. به طور کلی این توپ ناحیه آتش سوزی 2 تا 4 متر مکعب معادل یک خاموش کننده 2 کیلویی را پوشش می دهد.

معایب استفاده از توپ اطفا حریق یا فایر بال

 

در حالی که فایر بال  ها می توانند ابزار مفیدی در اطفای حریق باشند، چند معایب دارند که باید در نظر گرفت:

 

 1. محدوده و پوشش محدود: توپ اطفا حریق برد و محدوده پوشش محدودی دارد. تنها هنگامی که در نزدیکی آتش یا در فضاهای بسته کوچک استفاده می شود، بیشترین تأثیر را دارند. اگر آتش بزرگ یا گسترده باشد، ممکن است چندین گلوله برای کنترل موثر آتش مورد نیاز باشد.
 1. زمان فعال سازی: فایر بال طوری طراحی شده است که در تماس با شعله های آتش یا افزایش دما فعال می شود. با این حال، اگر توپ اطفا حریق در مجاورت آتش قرار نگیرد، مدتی طول می کشد تا فعال شود. این تأخیر به طور بالقوه می تواند منجر به بزرگ تر شدن حریق شود.

 

 1. نصب و دسترسی: نصب صحیح و در دسترس بودن فایر بال برای اثربخشی آنها مهم است. اگر یک توپ آتشین در پشت نقطه آتش یا در منطقه ای که دسترسی به آن دشوار است نصب شده باشد، فعال کردن آن در صورت نیاز ممکن است چالش برانگیز باشد. توصیه می شود برای اطمینان از دسترسی، چندین توپ آتشین را در اطراف خانه یا منطقه خطر آتش قرار دهید.
 1. برای همه انواع آتش مناسب نیست: فایر بال به طور کلی برای حریق های کوچک و انواع خاصی از آتش سوزی ها موثر هستند. ارزیابی نوع و اندازه آتش قبل از استفاده از گلوله آتش بسیار مهم است.

 

 1. دفع و اثرات زیست محیطی: برخی از فایر بال حاوی مواد شیمیایی یا موادی هستند که ممکن است پیامدهای زیست محیطی داشته باشند. پیروی از روش های دفع مناسب برای فایر بال برای به حداقل رساندن هرگونه تأثیر منفی بالقوه بر محیط زیست مهم است.

توپ آتش نشانی

شایان ذکر است که با وجود معایب احتمالی، فایر بال  ها همچنان می توانند ابزار ارزشمندی در اطفای حریق، به ویژه در مراحل اولیه آتش سوزی باشند. آنها یک راه سریع و کارآمد برای کنترل آتش سوزی ارائه می دهند و می توانند در تنظیمات مختلف برای بهینه سازی ایمنی استفاده شوند.

مزایای توپ اطفا حریق

توپ اطفا حریق بسیار سریع عمل می کند این وسیله در شرایطی که فردی در همان لحظات اولیه حریق متوجه آتش سوزی می شود می توان مورد استفاده قرار گیرد و از گسترش و بزرگ شدن حریق جلوگیری کرد. این توپ را می توان در محیط هایی که آتش سوزی محتمل تر است قرار داد تا در صورت شروع حریق توپ به صورت اتوماتیک با افزایش دما فعال شود. نحوه فعال سازی این توپ بسیار آسان است و به راحتی توسط کودکان و افراد مسن و و ناتوان مورد استفاده قرار می گیرد. پودر داخل این خاموش کننده سمی نیست و می توان در منزل هم استفاده کرد. توپ اطفا حریق شامل پودر خاموش کننده یا ترکیبات شیمیایی سولفات آمونیوم، نیترات پتاسیم، بی کربنات سدیم، سولفات باریم است. این ترکیب با سرد کردن جسم و حذف اکسیژن محیط باعث خاموش کردن حریق می شود.

توپ اطفا حریق در کدام محیط ها بهتر عمل می کنند.

 

فایر بال  در موقعیت های خاص می توانند مفید باشند. برای مثال:

 • فضاهای بسته کوچک: فایر بال در فضاهای بسته کوچک که آتش می تواند به سرعت تشدید شود، موثر است. به عنوان مثال می توان به آشپزخانه ها، کابینت های برق، اتاق های انبار و محفظه های موتور اشاره کرد. اندازه فشرده و ماهیت خود فعال فایر بال آنها را برای این مناطق محدود مناسب می کند.
 • مناطق با خطر بالای آتش سوزی کلاس B: توپ های اطفا حریق اغلب در مناطقی استفاده می شود که خطر آتش سوزی کلاس B وجود دارد که شامل مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، روغن یا الکل است. گلوله های آتش می توانند حفاظت و پوشش بیشتری را در ارتباط با سایر کپسول های آتش نشانی سنتی در خانه ها و ادارات ایجاد کنند.
 • مراحل اولیه آتش سوزی: توپ اطفا حریق برای استفاده در مراحل اولیه آتش سوزی زمانی که هنوز قابل کنترل است طراحی شده است. آنها می توانند قبل از گسترش حریق و خاموش کردن آن دشوارتر به کنترل آن کمک کنند. گلوله های آتش یک راه حل سریع و کارآمد برای سرکوب آتش، به خصوص زمانی که زود تشخیص داده شوند، ارائه می دهند.

هلی کوپتر اطفا حریق

تکمیل کپسول های آتش نشانی سنتی: از آتش نشانی ها می توان به عنوان یک ابزار آتش نشانی مکمل در کنار کپسول های آتش نشانی سنتی استفاده کرد. آنها می توانند یک لایه حفاظتی و پوشش اضافی ایجاد کنند، به خصوص در مناطقی که خاموش کننده های سنتی ممکن است به راحتی در دسترس یا موثر نباشند.

همچنین بخوانید: انواع کپسول خاموش کننده

تعامل توپ اطفا حریق با باد

 • جابجایی و جهت: باد به طور بالقوه می تواند فایر بال را جابجا کند و مسیر و جهت آنها را تغییر دهد. بادهای شدید ممکن است باعث شود که فایر بال از مسیر مورد نظر خود منحرف شوند و هدف قرار دادن دقیق یک منطقه خاص را دشوارتر می کند.
 • گسترش و شدت: باد می تواند بر گسترش و شدت فایر بال تأثیر بگذارد. بادهای شدید می توانند شعله‌های آتش و گرمای تولید شده توسط یک گلوله آتش را پراکنده کنند و به طور بالقوه اثر آن را در کنترل یا خاموش کردن آتش کاهش دهند.
 • نگرانی‌های ایمنی: باد همچنین می تواند در هنگام استفاده از فایر بال نگرانی های ایمنی ایجاد کند. اگر باد به سمت اجسام یا سازه های قابل اشتعال می وزد، ممکن است شعله ها را حمل کند و خطر گسترش آتش را افزایش دهد. توجه به جهت و سرعت باد هنگام استقرار گلوله های آتش برای اطمینان از استفاده ایمن و موثر از آنها بسیار مهم است.

 

پست های اخیر
پیشنهاد میکنم بخوانید
دیدگاه
دیدگاه
6 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشترک گذاری