گالری

گالری

25 فروردین 1403

13:14

mag.qpket logo
Search
Generic filters

25 فروردین 1403

13:14

Search
Generic filters
دسته بندی مطالب
پست های اخیر
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سیستم اطفا حریق

سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی

اشتراک گذاری

فهرست مطالب

سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی یکی از موثرترین و کارآمدترین روش‌های اطفا حریق می‌باشد. از مزیت‌های بزرگ سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی صرفه‌جویی در هزینه نصب مجموعه می باشد. همچنین بعلت سرعت بالای مهار آتش، اثرات تخریب خسارات ایجاد شده بسیار جزئی خواهد بود. زیرا این سیستم با سرعت عمل زیادی که در اطفا حریق دارد باعث خاموش شدن آتش در همان مراحل اولیه خواهد شد.
سیستم‌های اطفا حریق اتوماتیک آبی از لحاظ نوع عملکرد به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • سیستم اطفا حریق مه پاش
 • سیستم اطفا حریق آبی سیلابی

سیستم مه پاش

از مزایای بزرگ سیستم اطفا حریق water mist سرعت عمل آن در خاموش کردن آتش می‌باشد. زمان یکی از مسائل بسیار مهم در کنترل و مهار آتش سوزی می‌باشد و ثانیه‌ها در آن اهمیت بسزایی دارند. استفاده از سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی کمترین زمان را صرف این کار میکند. در همان لحظات ابتدایی آغاز آتش سوزی، آب با سرعت بسیار بالایی در لوله‌ها به جریان خواهد افتاد و به شکل میلیون ها شبنم پراکنده در محیط پخش شده و به سرعت آتش را احاطه کرده و خاموش خواهد کرد.
عملکرد این سیستم اطفاء حریق به گونه ایست که آب به صورت مه در محیط پخش می‌شود. ذرات ریز آب تبخیر شده و اکسیژن محیط را از بین می‌برد. این عملکرد به سرعت باعث خفگی شعله های آتش می‌شود. همچنین بخار حاصل از تبخیر شبنم‌های آب، گرمای محیط را گرفته، دمای محیط کاهش پیدا می‌کند و باعث خاموش شدن آتش و توقف خسارت می شود.

 • بزرگ ترین مزیت های استفاده از سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی مه پاش
 • با کمترین میزان خسارت، آتش خاموش شده و احتراق کنترل می‌شود.
 • میزان آبی که برای خاموش کردن آتش در این سیستم استفاده می‌شود به حداقل می رسد به طوری که برای هر متر مربع حدود یک و نیم لیتر آب مصرف می‌شود.
 • این سیستم هزینه اطفاء حریق را به طور چشمگیری به حداقل رسانده است.
 • سیستم مه پاش به سرعت ذرات آلوده معلق در هوا را به یکدیگر چسبانده و هوای محیط را صاف و یکدست میکند. و در زمان کوتاه و مطلوبی میزان غلظت دود را در محیط کاهش خواهد داد.
 • حسگرهای بسیار دقیق و پیشرفته‌ای که در این سیستم به کار می‌رود به سرعت محل آتش را تشخیص داده و اقدام به خاموش کردن آتش می‌کند. این باعث می‌شود میزان آسیبی که به محیط می رسد بسیار کاهش یابد.
 • حداقل هزینه در مهار حرق و حداقل خسارت وارده.
 • صرفه اقتصادی بالا چه در طراحی و نصب و چه در پیشگیری از خسارت حریق.
 • این سیستم دارای حسگرهای بسیار دقیق می‌باشد که به سرعت مکانی را که احتیاج به اطفاء حریق دارد را تشخیص داده و اقدام به اطفاء اتوماتیک حریق می کنند.
 • با به کار افتادن این سیستم اطباع حریق همه جا با ذرات ریز آب مرطوب می‌شود و آتش خاموش شده و آتش دوباره‌ای روشن نخواهد شد.
 • و در آخر از مزیت‌های این سیستم ورود آب بسیار کم به محیط و آسیب حداقلی به بنا و محتویات آن می‌باشد.

نکته مهم در انتخاب این سیستم این است که سیستم اطفاع حریق اتوماتیک آبی از نوع مه پاش برای محیط‌های محصور و کوچکتر بهترین گزینه می‌باشند.

سیستم اطفا حریق سیلابی

سیستم اطفای حریق اتوماتیک سیلابی

این سیستم از یک شبکه لوله آب گسترده که در تمام ساختمان توزیع شده است تشکیل می‌شود. در قسمت‌های مهم که لازم است آب مستقیماً بر روی آتش احتمالی ریخته شود، دریچه‌هایی تعبیه می‌شود که راه لوله‌ها را به داخل ساختمان باز می‌کنند.
این سیستم مناسب مکان‌هایی است که پرخطر بوده و بیشتر در معرض آتش سوزی می باشند. بناها و محیط هایی که امکان گسترش آتش در آنها با سرعت بسیار بالا وجود دارد.
همچنین مناسب بناهایی است که پاشش حجم بسیار بالای آب در آنها آسیبی به کلیت محیط و بنا نمی‌زند.
از خصوصیات این سیستم اطفاء حریق، لوله کشی خالی آن می‌باشد. آب در این لوله‌کشی‌ها ذخیره نمی‌شود. در ابتدای لوله کشی یک شیر کنترل تعبیه شده است همچنین این سیستم دارای یک منبع آب می‌باشد که همیشه مملو از مقدار فراوانی آب است. و به حسگرهای قوی برای تشخیص حریق مجهز است.
نحوه عملکرد سیستم سیلی
سیستم تشخیص و حسگرها آتش را شناسایی می‌کنند. سپس شیر کنترل به صورت اتوماتیک فعال می‌شود و آب از پشت آن آزاد می‌شود در تمام لوله‌ها به صورت سیلابی به جریان افتاده و از دریچه‌ها به داخل محوطه ریخته و بر روی آتش تخلیه می‌شوند.
در این سیستم از تمام نازل‌ها به صورت همزمان و یک پارچه آب به بیرون پاشیده می‌شود و تمام این سیستم به صورت واحد عمل می‌کند.

همچنین بخوانید: اسپرینکلر چیست

مزایای استفاده از سیستم اطفا حریق اتوماتیک سیلابی

 • مهار گسترده و قوی و موثر حریق
 • سرعت بسیار بالا در اطفاء حریق و مهار آتش
 • می‌توان اطمینان داشت که حریق به صورت ۱۰۰ درصدی خاموش شده است و نگران احتراق مجدد با آتش‌های پنهان نبود.
 • از مزیت‌های قابل توجه این سیستم این است که می‌توان از انواع مواد عامل و خاموش کننده آتش در آن بهره برد.
 • می‌توان از انواع نازل‌ها و آبپاش‌ها و همچنین دریچه‌ها در این سیستم استفاده کرد. سیستم سیلابی با تمام این قطعات تطبیق داشته و می‌شود از هر یک مناسب با نیاز و شکل محیط، در مجموعه استفاده کرد.
 • مزیت مهم دیگر اینکه، می‌شود برای محافظت از جایی که باید از آب به دور بمانند دریچه و نازل استفاده نکرد. و آن نقطه را از تماس با آب محافظت کرد.
 • سیستم سیلابی طراحی، عملکرد و کارکرد ساده‌ای دارد و هزینه طراحی و نصب آن بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.
 • به علت سادگی ساخت، هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن بسیار پایین است.
 • عملکرد و سرعت در عملکرد در این سیستم به میزان فشار آب بستگی ندارد و این راه حل مطمئن‌تری است که می‌دانیم در هر صورتی آب به آتش می‌رسد و آن را خاموش و خنک می‌کند.

لوله کشی سیستم اطفا حریق

لوله کشی سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی یا اسپرینکلر از موثرترین سیستم‌های کنترل آتش و اطفاء حریق می‌باشد و برای طیف گسترده‌ای از انواع آتش‌ها کاربرد دارد.
در این سیستم سری‌های آبپاشی بر روی سقف و یا دیواره‌ها نصب می‌شود که به صورت جداگانه و فقط بر روی نقطه‌ای که حرارت و آتش توسط حسگرها تشخیص داده شده است فعال شده و آتش را به سرعت مهار می‌کند. بدین صورت که حسگرها محل آتش را تشخیص می‌دهند و به صورت اتوماتیک اعلام خطر می‌کنند. همراه با آن زنگ هشدار به صدا درآمده و آتش را به صورت متمرکز تشخیص داده و خاموش می‌کنند. مزیت بزرگ این سیستم همین است که آتش جزئی را به صورت متمرکز خاموش می‌کند و از تعطیلی کلی در بنا و محیط کار جلوگیری می‌شود.
همچنین در این سیستم اتوماتیک آب با سرعت بسیار بالایی به نقطه مورد نظر می‌رسد. سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر دارای لوله کشی مخصوص به خود بوده و سری‌های اسپلینکلر به انتهای لوله‌ها همانطور که گفته شد در قسمت سقف و حتی دیوارها نصب هستند. مجموعه اسپرینکلر به دو صورت اقدام به خاموشی آتش می‌کنند: یک اینکه به صورت جزئی و در نقاط خاص پاشش آب دارد و دوم در صورت نیاز تمام آبپاش‌های اسپرینکلر به صورت همزمان آب را بر روی آتش آزاد خواهند کرد.
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک اسپرینکلر مطمئن‌ترین و به صرفه‌ترین سیستم آتش نشانی در طراحی و نصب و راه‌اندازی می‌باشد.

لوله کشی سیستم اطفا حریق اسپرینکلر
این سیستم آتش نشانی دارای سه نوع لوله کشی می‌باشد:

 • سیستم اطفا حریق لوله مرطوب
 • سیستم اطفا حریق اسپرینکلر لوله خشک
 • سیستم اطفا حریق آبپاش قبل از عمل یا عملگر

لوله مرطوب

در این سیستم اتوماتیک لوله کشی آب همیشه پر از آب و آماده برای آزاد شدن بر روی آتش هست این نوع سیستم مناسب برای مکان‌هایی است که دارای دمای بالای صفر درجه هستند. زیرا در محیط‌هایی که دارای دمای زیر صفر درجه باشند آب در لوله‌ها یخ زده و باعث آسیب و ترکیدگی در سیستم لوله کشی اطفاء حریق می‌شود. از مزایای این سیستم همیشه در دسترس بودن آب و سرعت بالای رسیدن آب به آتش است.

سیستم لوله خشک

در این مدل لوله‌ها عاری از هرگونه رطوبت هستند و توسط هوای فشرده یا نیتروژن پر شده‌اند و منابع آبی ما پشت این فضای هوای فشرده آماده برای حرکت در لوله‌ها هستند. این حالت دلیلی بسیار قانع کننده و هوشمندانه دارد. این سیستم مناسب مکان‌هایی است که لازم است دما در محیط زیر صفر درجه باشد. با این کار لوله‌ها از ترکیدگی در امان می‌مانند. به محض تشخیص حرارت و آتش در ساختمان، حسگرها همراه با آژیر خطر اسپرینکلرها را باز کرده و آب پس از خروج هوا بر روی آتش آزاد می‌شود.

سیستم اسپرینکلر عملگر

این شکل نیز از نوع سیستم‌های لوله خشک می‌باشد. مزیت بزرگ این سیستم آتش نشانی این است که دارای دو کنترلگر برای حسگرهای حرارتی است در زمانی که یکی از حسگرها اعلام حریق کند قبل از پاشش آب وضعیت توسط حسگر دوم بررسی می‌شود و در صورتی که حسگر دوم نیز وجود حرارت را تایید کند، به صورت اتوماتیک همراه با ارسال آژیر خطر سیستم شروع به آزاد کردن آب فراوان بر روی حریق می‌کند.

از مزیت‌های بزرگ این سیستم این است که میزان خطا در تشخیص حرارت بسیار بسیار کم بوده و به هیچ عنوان به صورت اشتباهی سیستم اطفاء حریق اقدام به پاشش آب در ساختمان نخواهد کرد.
همچنین در صورت خطا و خرابی یک حسگر حسگر دومی برای انجام وظیفه اطفا حریق وجود دارد.
سیستم اطفا حریق عملگر بسیار مناسب جاهایی است که تخلیه آب تصادفی در آن ضررهای بزرگی به محیط خواهد زد. مانند کتابخانه‌ها، مراکز داده ها و موزه‌ها. سیستم عملگر از تشخیص اشتباه و پاشش آب در این بناها جلوگیری می‌کند.

همچنین بخوانید: انواع سیستم اسپرینکلر

اسپرینکلر

سیستم حریق اتوماتیک آبی از چه اجزایی تشکیل شده است؟
بخش‌های مختلفی که یک سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی بسته به نوع آن می توان استفاده کرد، شامل:

 • یک مخزن آبی مستقل یا وصل شدن به منبع آب به صورت لوله کشی
 • سیستم لوله کشی داخلی
 • سری‌ها و دریچه های پاشش آب مانند انواع مختلف اسپرینکلرها و کانال ها برای پاشیدن آب در محیط آتش
 • انواع شیرهای کنترل اتوماتیک
 • پمپ‌های آتش نشانی
 • همچنین حسگرهای حرارت و دود

نکته: از مزایای سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی این است که ماده اصلی به کار رفته در آن آب می‌باشد. آب همیشه در دسترس بوده و مقرون به صرفه‌ترین ماده‌ای است که برای خاموش کردن حریق ساختمان‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی برای حفاظت از جان افراد و جلوگیری از خسارت می‌باشد و نصب و انتخاب صحیح سیستم و در نظر گرفتن متناسب بودن آن با جایی که به کار می‌رود از مسائل بسیار مهم و حرفه‌ای و تخصصی می‌باشد. می‌توان آن را طبق سفارش و متناسب با تمام بناهایی که احتیاج به این سیستم دارند طراحی نمود.

به طور مثال محیط کاریی که در آن بیشتر ابزار به صورت الکترونیکی هستند، مناسب‌ترین سیستم اطفاء حریق برای آنها سیستم اطفا حریق گازی است. یا مثلا سیستم اتوماتیک آبی را به صورت آبپاش در مقیاس‌های بسیار بزرگ و بناهایی با مساحت بزرگ طراحی کرده و ساخت. همچنین می‌توان آن را به صورت مه پاش برای محیط‌های کوچکتر و محصور طراحی و نصب نمود. برای تشخیص این مهم با متخصصین ما مشاوره ای حرفه ای و مفصل داشته و سیستم مناسب با احتیاج خود را بنا به احتیاج انتخاب کنید.

پست های اخیر
پیشنهاد میکنم بخوانید
دیدگاه
دیدگاه
2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشترک گذاری